Co potřebujete vědět o třetí vlně

Jak je to vlastně s tou třetí vlnou? Z médií není stále úplně jasné, jestli už začala, nebo ji teprve máme vyhlížet z okna. Nicméně když se podíváme na fialovou mapku systému PES a na grafy denního nárůstu potvrzených případů, zdá se, že už je to tady. A podle některých odborníků bude tato třetí vlna zatím tou nejhorší. Jak se na ni připravit a zvládnout ji se zachováním fyzického i psychického zdraví?

Návrh bez názvu (27)

Očkování – světlo na konci tunelu

Oproti předchozím dvěma vlnám můžeme vidět jisté světlo na konci tunelu v podobě očkování. Podle očkovací strategie, která byla vládou schválena 22. 12. 2020, by se obyvatelstvo mohlo kompletně proočkovat do června 2022. Pro návrat k normálnímu životu by podle epidemiologů měla stačit proočkovanost 60–70 % dospělé populace, které lze podle optimistických očekávání momentálního ministra zdravotnictví dosáhnout do konce léta. Otázkou ale zůstává, zda se vůbec tak velké procento obyvatelstva dobrovolně očkovat nechá.

V současné době probíhá očkování prvními dávkami, které do ČR dorazily 26. 12. 2020. V tuto chvíli je prioritou naočkovat zdravotnický personál a nejohroženější skupiny obyvatelstva. Dle předběžných odhadů bude od února možná registrace k očkování i pro veřejnost, nicméně pořadí bude přiřazováno na základě věku, zdravotního stavu a dalších faktorů (takže i když se přihlásíte v únoru, na řadu se můžete dostat až v létě). Za zmínku určitě stojí i to, že žádná z vakcín není zatím schválená pro použití u osob mladších 16 let, děti se tedy v dohledné době očkovat nebudou.

Noste roušky, má to opravdu smysl

I když se v současné době všichni upínáme k výše zmíněnému očkování, bude to ještě chvilku trvat. Zatím je tedy stále nejjistější formou ochrany rouška či respirátor. Naštěstí si můžete vybrat z nepřeberného množství ochranných pomůcek. Nejdostupnější ochranou jsou klasické jednorázové chirurgické ústenky – raději ale sáhněte po těch kvalitních a certifikovaných. Skvěle hodnoceny jsou dlouhodobě například české roušky Mesaverde, navíc je seženete i v dětské velikosti (a atraktivním maskáčovém designu).

Pro náročnější jsou tady pak nanoroušky a respirátory. Jejich cena je sice vyšší, nicméně poskytují svému nositeli i jeho okolí téměř 100% ochranu před viry a bakteriemi. Navíc je můžete sterilizovat pomocí ultrafialového záření a díky tomu je použít opakovaně (ke sterilizaci roušek a respirátorů je ideální sterilizační box nebo UV-C lampa). Opět se vyplatí raději sáhnout po prověřených českých výrobcích než po laciných napodobeninách z Asie. Spolehnout se můžete například na nanoroušky značek Spurtex a Cubo, u respirátorů neuděláte chybu s výrobky Promedor.

A nejenom sportovci rozhodně ocení textilní nákrčníky značky Respilon, které díky nanovlákenné membráně roušku snadno zastoupí. Vybrat si můžete z několika barevných provedení a k dispozici jsou i velikosti pro děti.

Čistota půl zdraví

Ano, ruce, přesně tak. Ani tohoto protivného doporučení se ještě nějaký ten pátek nezbavíme. Našima rukama zkrátka za den projde ledasco a opatrnosti není nikdy nazbyt, dopřejte svým rukám tedy pravidelnou péči ve formě pečlivého drhnutí mýdlem a občasnou spršku dezinfekcí.

Prevence je lepší než karanténa

Nejenom ve firmách se stále častěji sahá po preventivní dezinfekci prostor. Za posledních deset měsíců většina z nás na vlastní kůži zjistila, že je mnohem příjemnější stokrát dezinfikovat preventivně než jednou muset zavřít všechny zaměstnance nebo klienty na dva týdny do karantény.

K důkladné preventivní dezinfekci vede několik cest, od manuálního použití dezinfekčního prostředku přes využití UV-C záření až po profesionální zásah ozonem.

Manuální dezinfekce je jednorázově nejdostupnější, nicméně při pravidelném používání je časově náročná, lze ji tedy doporučit spíš do domácností a prostor s menší koncentrací osob.

UV-C lampy dezinfikují oproti tomu prostor i vzduch zcela bez práce, pouze je potřeba před jejich zapnutím z místnosti odstranit veškeré živé organismy (lidé, zvířata, květiny). Nespornou výhodou je, že k jejich obsluze nepotřebujete profesionálního technika, stačí vám dálkové ovládání. A stejně dobrou službu odvedou i přenosné germicidní lampy, které naopak dezinfikují lokálně vše, na co s nimi posvítíte – kliky, umyvadlové baterie, dávkovače mýdla… zkrátka stačí posvítit a za pár vteřin je vydezinfikováno. Naprostým hitem posledních dní jsou pak UV čističky vzduchu, které k čištění využívají ultrafialové záření, to ovšem působí nepřímo uvnitř čističky a díky tomu může být čistička zapnutá i v přítomnosti osob.

Ozónové čištění neboli ozonifikace je profesionální služba určená do libovolně velkých prostor. Její využití se doporučuje zejména v případech, kdy se v prostoru již potvrdila nákaza a vy potřebujete mít 100% jistotu, že jsou prostory bezpečné. Technik dorazí na místo a nejpozději za 4 hodiny lze zasažené prostory bezpečně využívat.

Bojujte proti viru i zevnitř

V rámci zachování fyzického a psychického zdraví je vhodné dbát i na dostatečný přísun vitamínů a minerálů (to platí vždycky, ale v čase epidemie dvojnásob). Odborníci na podporu imunity doporučují v těchto dnech zejména vyšší dávky vitamínu C, ideálně v dávkách 500–1000 mg/den (vyšší dávky již tělo nedokáže efektivně využít, naopak může začít vykazovat známky předávkování). Dále doplňovat vitamín D – ten je vždycky nejlepší doplnit přímo ze slunečního záření, ale pokud se na slunce jen tak nedostanete, sáhněte raději po potravinovém doplňku. Stejně tak je vhodné zvýšit denní přísun zinku a selenu.

Doporučení na závěr

Myslete na to světlo na konci tunelu – i když bude proočkování dostatečného procenta populace ještě nějaký ten pátek trvat, to světlo už tam je :)