Brýle a rouška? Když předejdete zamlžování, skvělá kombinace

Nepříjemné mlžení skel brýlí s rouškou na obličeji znají všichni, kdo brýle běžně nosí. Tento problém nemusíte vůbec řešit, když sáhnete místo dioptrických brýlí po kontaktních čočkách. Jenže to ne každý může, nebo chce. Navíc nošení brýlí má oproti kontaktním čočkám jednu velkou výhodu: podle nejnovějších studií mají brýle funkci částečného „ochranného štítu“, čímž snižují riziko nákazy onemocněním Covid-19. Oči jsou totiž vedle nosu a úst další vstupní branou koronaviru do našeho těla. Teď už jen vychytat mlžení skel brýlí a máte vyhráno. Přinášíme pár tipů jak na to.

Návrh bez názvu

Není rouška jako rouška – vsaďte na kvalitní nanoroušky

Pokud nosíte brýle, tím spíše vybírejte kvalitní roušky, které vám budou dobře sedět na obličeji. Rouška by v sobě vždy měla mít zabudovaný v horní části drátek, díky kterému ji dobře vytvarujete podél kořene nosu. Když je totiž rouška dobře utěsněná, vydechovaný teplý vzduch neuniká horním okrajem roušky, čímž se výrazně omezí zamlžování brýlí. Nehledě na to, že díky tomu rouška splní svou hlavní funkci – zabrání případnému průniku infikovaného vzduchu do prostoru pod maskou nebo naopak vycházení infikovaného vydechovaného vzduchu do okolí.

Vynikající přizpůsobení obličeji zajistí například certifikované nanoroušky Cubo. Jejich bezkonkurenční prodyšnost zajišťuje, že se vám v nich bude dobře dýchat i při dlouhodobém nošení. Pro nositele brýlí je pak důležité, že výrazně omezíte „zapařování“, které vzniká dýcháním skrze roušku, a tím pádem i opar na vašich brýlových sklech. Ne nadarmo se tyto nanoroušky z Liberce staly pojmem.

Roušku dobře nasaďte

Za ty měsíce, co jsou tu roušky s námi, to už nejspíš máte natrénováno: roušku dejte výše k očím, brýle posuňte níže na nos. Skla brýlí se pak budou méně zamlžovat. Jen pozor! Tento „fígl“ není vhodné provádět u multifokálních brýlí, kde by došlo ke změně ohniska a tím pádem zhoršenému vidění.

Používejte nano ochranu proti zamlžování brýlí

Nano – to nejsou jen roušky, jak by se v poslední době mohlo zdát. Nanotechnologie nachází nejrůznější využití v praxi – jedno řešení nabízejí i pro ty, kteří mají brýle jako každodenního společníka. Nano ochrana proti zamlžování brýlí má výrazný protizamlžovací, čisticí a antistatický účinek. Skla brýlí chrání tenká průsvitná nanovrstva, která účinně zabraňuje jejich mlžení, ale také usazování prachu a nečistot na povrchu brýlí. Tento nano sprej přijde určitě vhod i při čištění slunečních brýlí. A když si ho přibalíte na hory, zamlžené lyžařské brýle už nebudou váš problém.

Jar, tuhé mýdlo nebo holicí pěna

Jako alternativu můžete zkusit některé z prostředků běžně dostupných v domácnosti, jako je jar (resp. jarová voda), tuhé mýdlo nebo holicí pěna. Následně skla vyleštěte hadříkem z mikrovlákna. Výsledný efekt sice nebude tak dobrý jako s protizamlžovacím sprejem, ale i tak dosáhnete zlepšení. A ještě jedno upozornění na závěr: nepoužívejte na čištění brýlí líh a jakékoliv agresivní přípravky, které by mohly skla nebo obruby poškodit. Vyhýbejte se také prostředkům s abrazivním účinkem.

Když to shrneme: Brýle a rouška jdou dohromady – jejich kombinace vám pomůže opět o něco snížit riziko nákazy koronavirem. Aby se ale rouška nestala vaším největším nepřítelem, až budete zase tápat v té nejnevhodnější situaci s mlhou před očima, zaměřte se na výběr kvalitních ochranných pomůcek. Za nás jednoznačně doporučujeme nanoroušky českých výrobců. Společně s ošetřením skel specializovanými přípravky proti zamlžování zbavíte vaše brýle nepříjemného oparu.

Přejeme, ať zvládněte dobu koronavirovou s jasným výhledem.