TOP 5 antigenních testů

Zorientovat se v aktuální nabídce antigenních testů dá jednomu pěkně zabrat. Ať už je vybíráte pro svou rodinu, nebo pro své zaměstnance, určitě chcete mít jistotu, že nevyhazujete peníze z okna za pochybný výrobek. Proto jsme zjistili, který z běžně dostupných testů nabízí všechno, co od něj spotřebitel očekává.

top5

Jak by měl podle spotřebitele vypadat ideální antigenní test?

V první řadě by měl být spolehlivý. Ruku na srdce, nikdo nechce kupovat výrobek, který možná detekuje nákazu (a možná taky ne). Antigenní testy podstupujeme, abychom mohli s čistým svědomím navštívit babičku a chodit do práce, takže chceme test, kterému můžeme důvěřovat.

Kdyby to jen trochu šlo, měl by být neinvazivní – kdo už někdy podstoupil výtěr z nosohltanu, zpravidla to nechce podstupovat znovu (natož preventivně). Z tohoto hlediska jsou nejpopulárnější testy ze slin, pomyslné druhé místo mají testy, které se provádí výtěrem z přední části nosu.

Ideálně by měl být evropské výroby. Upřímně řečeno, po všech těch aférách s rouškami a respirátory s nádechem česko-čínského přátelství klesla důvěra v čínské ochranné pomůcky i u těch, kteří ji někdy měli.

A neměl by nás zruinovat. Tenhle bod je bohužel, při dodržení tří přechozích, trošičku oříšek, ale i tuto část zadání se nám podařilo vyřešit.

Musí být snadno k sehnání. Protože k čemu bude perfektní test, který bude k dispozici za tři týdny? Ti odvážnější z nás si pro něj chtějí hned po dočtení článku zaběhnout do lékárny, ti opatrnější objednají z bezpečí svého domova na e-shopu (a budou očekávat dodání ideálně do druhého dne).

Spolehlivost už porovnali vědci

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd přišli s novou metodou, díky které se jim podařilo velmi rychle porovnat některé z dnes nejprodávanějších testů. Jednalo se o 13 značek, u kterých zkoumali tzv. limit detekce, tedy to, jak malé množství viru ve vzorku stačí, aby ho test dokázal zachytit. Výsledky byly až znepokojivě rozdílné a u některých testů byste potřebovali opravdu pořádnou nálož viru, aby ji vůbec zaznamenal.

V prvním kroku tedy uvádíme 5 testů, které vědci označili jako nejspolehlivější z hlediska limitu detekce:

1. FlowFlex 2. ZandCell 3. Biosynex 4. Saligen 5. Ecotest 

Šetrný způsob odebrání vzorku

Výtěry z nosohltanu či z hlubokého hrdla si necháme až na případný potvrzující PCR test. Domů nebo do práce si vyberte takový, z jehož provedení se vám nebude dělat špatně už půl hodiny dopředu. Tím se nám výběr zužuje na tři testy, které se provádějí buď ze slin, nebo výtěrem z přední části nosu. Prozatímními vítězi se stávají:

1. FlowFlex 2. ZandCell 3. Saligen 

Evropská výroba

V úvodu článku jsme vám slíbili kvalitní evropské testy, budeme se toho tedy držet. Samozřejmě kdo má v čínské produkty stále důvěru, může tento krok přeskočit. Prostor by si tady určitě zasloužily i další špičkové evropské testy, například francouzský EUROBIO. Bohužel se do třináctky srovnávaných testů nedostal, a tak by nebylo úplně sportovní ho zařadit až v průběhu soutěže. Ve výběru tedy budeme pokračovat jen se dvěma:

1. ZandCell 2. Saligen

Finanční dostupnost

V posledních dnech ze všech stran slyšíte, že šetřit na antigenních testech se rozhodně nevyplácí. Na druhou stranu, když už se rozhodujete mezi dvěma TOP výrobky, můžete si dovolit při výběru brát ohled na vlastní peněženku. Proto se v tomto kroku s těžkým srdcem rozloučíme s českým testem Saligen, jehož cena začíná na 400 Kč za kus.

Až do konce to s námi vydržel ZandCell, tento spolehlivý švédský test ze slin totiž pořídíte pod dvě stovky za kus.

Snadná dostupnost

Pokud se vám zrovna nechce podnikat v respirátoru okružní cestu po lékárnách, můžete ho jednoduše objednat přes internet. A když to stihnete do 11:00, balíček za vámi vyrazí ještě ten den.