Testovat se doma na koronavirus? Ano, ale jen se spolehlivými antigenními testy

Donedávna bylo provádění diagnostických testů na koronavirus výhradně v rukou zdravotníků. Koronavirová pandemie ale změnila pravidla hry i tady – nově si může doma na takovou menší testovací laboratoř zahrát každý z nás. Otestovat se z pohodlí obývacího pokoje, místo abychom vyrazili do fronty u některého z testovacích míst? Žádný problém, má to ovšem své ALE. Jaké má domácí samotestování výhody a na co si naopak dát pozor?

Samotestovani

Březnová novinka: samotestování na Covid-19

Od března 2021 Ministerstvo zdravotnictví (MZ) povolilo samotestování schválenými antigenními testy, které mohou provádět také nezdravotníci – takže v podstatě každý z nás. Samotestování může přispět k rychlé identifikaci nemocných a zabránění rozšíření nákazy v rodinách nebo uvnitř firem. Důležité je dodat, že aby to takto opravdu fungovalo, je nutné testovat kvalitními a spolehlivými testy. Věnovat výběru testu zvýšenou pozornost se vyplatí už z toho důvodu, že se jedná o zdravotnický diagnostický prostředek, který slouží k predikci našeho zdravotního stavu.

A kdy používat samotestovací testy na koronavirus? Samotestovací sady se také mohou stát vhodným pomocníkem pro předběžné zjištění ne/přítomnosti infekce v domácím prostředí. Doteď jsme měli dvě možnosti – jít na PCR test (s žádankou od praktického lékaře a tím pádem hrazený pojišťovnou, případně jako samoplátce), nebo využít některé z testovacích míst na antigenní testy. Díky testům schváleným pro samotestování si můžeme test provést sami doma a bez stání front na odběrových místech. Navíc v dnešní době sílící pandemie není od věci mít nějaký test na rychlou detekci koronaviru doma takzvaně v zásobě, když si nejsme jistí, jestli jsme se nenakazili, máme se s někým setkat a nechceme riskovat apod. Prodávají se i praktické testovací sady po jednom kusu Např. antigenní test Joysbio s 95% spolehlivostí za velmi výhodnou cenu 129 Kč.

Co jsou antigenní testy?

Antigenní testy jsou založeny na principu detekce bílkoviny Sars-CoV-2 z odebraných vzorků. Vzorek může být výtěr z nosu nebo dutiny ústní, sliny, příp. z moči nebo stolice. Antigenní testování odhalí nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace koronavirových bílkovin. Výsledek testu obvykle bývá k dispozici do 15 minut.

Oproti PCR testům jsou antigenní testy levnější, rychlejší a nejsou pro jejich provedení nutné laboratorní podmínky. Platí ale, že PCR testy jsou přesnější diagnostickou metodou. Mějme na paměti, že v případě antigenních testů provedených samotestováním se jedná o předběžné stanovení stavu, které v případě pozitivního výsledku musí potvrdit zdravotničtí odborníci, většinou právě pomocí PCR testu.

Jak vybrat správný test?

Klíčové je pořídit některý z antigenních testů, které na seznamu schválených antigenních testů, které získaly výjimku pro samotestování, uvádí Ministerstvo zdravotnictví. 

Na trhu aktuálně narazíte na samotestovací antigenní testy od nejrůznějších výrobců. Výběr je velký, bohužel stejně tak odchylky v kvalitě jednotlivých testů. Abyste nevyhodili zbytečně peníze oknem za nespolehlivé testy, které vám budou k ničemu, vyplatí se při nákupu sledovat tyto parametry:

  1. Certifikace CE IVD – antigenní testy patří do skupiny zdravotnických prostředků, mezi tzv. in vitro diagnostika (IVD). Tato certifikace zaručuje, že produkt splnil všechny požadavky nutné pro prodej v zemích EU. Toto označení by mělo být uvedeno na krabičce testu.
  2. Způsob odběru vzorků – aby mohl být test používán na samotestování, musí být odběr vzorků neinvazivní a celý postup zvládnutelný i pro nezdravotníky. Schválené jsou proto v zásadě antigenní testy z přední části nosu, ze slin nebo z dutiny ústní.  
  3. Specificita a senzitivita - toto jsou hodnoty, které vám pomohou určit přesnost a spolehlivost testu. Ve stručnosti:
    • Senzitivita (citlivost) testu je schopnost testu rozpoznat skutečně nemocné osoby. Přesněji pravděpodobnost, že test bude pozitivní, když je osoba skutečně nemocná. MZ požaduje, aby klinická senzitivita testu byla alespoň 90 %.
    • Specificita testu je schopnost testu rozpoznat osoby bez nemoci. Přesněji pravděpodobnost, že test bude negativní, když osoba není nemocná. Podle nařízení MZ musí být klinická specifita testu pro samotestování alespoň 98 %.
  4. Vybavení – testy musí obsahovat veškeré příslušenství, aby je bylo možné provést v nelaboratorních podmínkách. Ujistěte se také, že součástí testovací sady je i návod v českém jazyce.
  5. Výrobce – zajímejte se o původ testu a jeho výrobce. V našem eshopu nabízíme pouze špičkové certifikované testy převážně evropské výroby. Jedná se např. o francouzské antigenní testy Eurobio Scientific nebo šetrné testy ze slin od švédského výrobce Zandcell. V obou případech se jedná o renomované firmy dlouhodobě působící v oblasti vývoje diagnostických řešení. Velkou výhodou obou testů je, že s vysokou přesností identifikují i bezpříznakové nakažené.

Mám nárok při zakoupení samotestu na příspěvek od pojišťovny?

Ne, pokud ho kupujete pro vlastní potřebu jako fyzická osoba. Příspěvek ve výši 60 Kč na jeden provedený samotest mohou získat pouze firmy nebo OSVČ v rámci testování svých zaměstnanců.

A co dělat, když na domácím testu vyjde pozitivní výsledek?

Zavolejte bezodkladně svému praktickému lékaři. Ten by vás měl poslat na pojišťovnou hrazený PCR test. Pozor: dokud nejste otestovaní a neobdržíte výsledky, je na vás pohlíženo jako na nakažené a měli byste zůstat v izolaci.

Závěrem…

Samotestování některým z volně prodejných antigenních testů na koronavirus vám sice nedá definitivně platný výsledek, ale v případě, že používáte kvalitní testy s vysokou přesností, může na případnou nákazu včas upozornit a díky tomu také zabránit jejímu dalšímu šíření. Testování má smysl – zvláště když se provádí se spolehlivými testy.