Není testování jako testování

Od té doby, co se roušky, respirátory a nanoroušky staly běžnou součástí našich životů, se jejich vývoj prakticky nezastavil. Výrobci se je neustále snaží zdokonalovat a nabízet nám produkty s co možná nejvyšší mírou ochrany. Navíc se občas objeví produkt, který rozhodně nesplňuje to, co slibuje (o falešných nanorouškách jsme už psali tady). To všechno samozřejmě vede k mnoha spotřebitelským testům.

Depositphotos_411003100_xl-2015

Bohužel v našich podmínkách není jednoduché takové testy zodpovědně provést a kvůli tomu jsme schopni s jistotou ověřit jen některé z vlastností ochranných pomůcek (například dokážeme pod mikroskopem zjistit, zda v sobě má nanorouška opravdu nějaký nanomateriál).

Do divokých diskuzí o tom, které roušky, nanoroušky či respirátory jsou tou nejlepší ochranou, teď čerstvě hodil vidle i časopis dTest. Vybrali 52 produktů ze všech tří výše zmíněných kategorií a podrobili je testování.

Hned na úvod musíme říct, že nás samozřejmě nesmírně potěšilo, že všechny námi prodávané produkty testem prošly. Utvrzuje nás to v tom, že strategie prodávat pouze kvalitní produkty od prověřených výrobců je prostě správná a určitě se jí budeme držet i nadále.

Nad naše očekávání v testu dopadly roušky Mesaverde, které v záchytu virů získaly výsledky, za které by se nemusel stydět leckterý respirátor. Bohužel jsme u testu už nezaznamenali, jestli bylo bráno v potaz i to, jak dlouho u roušek tento záchyt vydrží; jak se změní, když rouška například navlhne, atd.

Stejně tak v testu výborně dopadl respirátor Promedor nebo třeba nanoroušky Spurtex (testovala se verze pro dospělé, ale protože jsou nanoroušky ze stejného materiálu, předpokládáme stejný výsledek i u dětských velikostí).

Na druhou stranu nás velmi překvapilo nižší hodnocení libereckých nanoroušek CUBO. Jelikož se jedná o jedny z neprodávanějších nanoroušek u nás i v Evropě, které disponují certifikáty ze světově nejuznávanějších laboratoří (např. od nejpřísnější nezávislé laboratoře Nelson Labs). A které i my jako prodejci ochranných pomůcek sami používáme pro ochranu vlastní i svých blízkých. Začali jsme přirozeně pátrat, jestli při testování nemohlo dojít k nějaké chybě.

Bohužel dTest odmítl zveřejnit informaci, ve které laboratoři testování probíhalo (což je mírně znepokojující). Předpokládáme tedy, že nešlo o žádnou ze světově renomovaných laboratoří, které jsou zařízené pro měření virových a bakteriálních záchytů. Na druhou stranu nanoroušky CUBO certifikáty z těchto renomovaných laboratoří mají a pravidelně v testech dosahují výborných výsledků (pro klid v duši jsme všechny dostupné certifikáty samozřejmě znovu zkontrolovali a ověřili – pokud se na ně chcete podívat, najdete je tady).

Navíc přikládáme i oficiální prohlášení Marcely Munzarové, která je na poli nano materiálů nezpochybnitelnou autoritou, ze kterého je poměrně jasně patrné, že odborníci toto konkrétní testování prostě nepovažují za úplně relevantní. Toto zjištění nás nutně vede k úvaze, jak moc je tedy takové laboratorní nelaboratorní testování subjektivní a jak moc mu může spotřebitel důvěřovat.

Závěrem lze říct jen to, že si nesmírně vážíme snahy různých médií o osvětu v oblasti ochranných pomůcek, určitě je to potřeba. Když ale přijde na rozhodování, zda si naši důvěru zasluhuje test, o kterém ani nevíme, kde probíhal, nebo pravidelně se opakující testy nejuznávanějších světových laboratoří, pro zdraví našich zákazníků volíme to druhé.