Proč testování ve firmách nefunguje?

Březen je měsíc postupného zavádění antigenního testování ve firmách. Po velkých firmách teď postupně dojde i na ty nejmenší, které mají 10 zaměstnanců a víc. Důvod je prostý, dlouhodobě se diskutuje o tom, že až 60 % nakažených onemocněním covid-19 se nakazí právě v práci, což je bezesporu potřeba řešit. Nicméně po prvních týdnech testování se ukazuje, že nákaza byla odhalena u méně než 1 % testovaných. Jak je to možné? Protože sami testování ve firmách provádíme a průměrně detekujeme nákazu u 5 % zaměstnanců, rozhodli jsme se si na ta podezřele nízká čísla malinko posvítit.

Návrh bez názvu (12)_1

Tak kde je zakopaný pes, eventuálně jiné zvířátko?

Existuje několik teorií, proč jsou výsledky firemního testování sporné. Tou nejpravděpodobnější z nich je používání nekvalitních testů, které v mnoha případech nákazu prostě neodhalí. Tuto situaci můžeme přirovnat k předcházejícím skandálům ohledně falešných nano roušek a necertifikovaných respirátorů – i mezi antigenními testy lze narazit na tyto levné výrobky, které se sice chvástají vysokou specificitou i senzitivitou, nicméně "skutek utek".

Kdo šetří, má za tři (nakažené jen jednoho odhaleného)

Povinné testování ve firmách se na první pohled totiž jeví velmi jednoduše. Vždyť pojišťovny ty testy proplácí! Abychom to uvedli na pravou míru, ony na ně spíš přispívají. Pojišťovna vám totiž v tuto chvíli dá 60 Kč na 1 test. Povedlo se vám testy za tuto cenu sehnat? Většinou asi ne. I u těch nejlevnějších výrobků s pochybnou kvalitou budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy. A pokud se rozhodnete využít opravdu spolehlivých testů evropské výroby, doplatíte si průměrně stovku navíc.

Samotestování

Kvůli nedostatečným kapacitám zdravotnických zařízení a testovacích center se mnoho firem rozhodlo jít cestou samotestování. V mnoha firmách to v praxi teď vypadá tak, že personální na začátku měsíce rozdá každému příslušný počet testů a informuje je o termínech, kdy je potřeba nahlásit výsledek. I když k tomu většina zaměstnanců určitě přistupuje zodpovědně, v každé firmě se pravděpodobně najde někdo, kdo z nedostatku času či znalostí test prostě provede špatně.

Jak z toho ven?

Firmám, které k testování chtějí přistoupit zodpovědně, jednoznačně doporučujeme investici do skutečně spolehlivých testů. I když náklady na ně pojišťovna pokryje maximálně z poloviny, v porovnání s celofiremní karanténou při včasném nepodchycení nákazy se to pořád vyplatí.

Při samotestování postupujte pečlivě podle návodu, eventuálně se nechte proškolit přímo dodavatelem testů (k dispozici jsou i návodná videa).

A pro naprostou jistotu správného provedení můžete celé testování svěřit do rukou profesionálnímu testovacímu týmu, který se postará o všechno – od dodání testů až po likvidaci zdravotnického odpadu.

Pokud budete mít zájem o nezávaznou nabídku testování, kontaktujte našeho zástupce: Milan Lolo +420 731 319 999