Máte covid-19?

Zatímco před rokem se výskyt nemoci dal spočítat na prstech jedné ruky, dnes už s covidem má osobní zkušenost více než 1 500 000 z nás (a pravděpodobně i hodně těch, kteří onemocnění prodělali s bezpříznakovým průběhem a ani o tom neví). Kvůli tomu už jsme snad všichni pochopili, jak co nejvíc omezit šíření nákazy. Ale co dělat, když preventivní opatření selžou? Jak zvládnout nemoc doma?

KdyzMateCovid

Je to ono?

Jakmile se u vás projeví některý z příznaků (horečka, bolest svalů, bolest hlavy, dušnost, suchý kašel…) nebo jste byli v blízkém kontaktu s nakaženým, nechte si udělat antigenní test.

Buď můžete zajít na nejbližší testovací místo (bohužel na mnoha z nich si na termín počkáte), nebo si koupit některý z testů určených pro samotestování a hned vědět, na čem jste. Doporučujeme sáhnout spíš po testu evropské výroby, které bývají spolehlivější. Mezi nejžádanější patří v posledních dnech švédský test ze slin ZandCell, který velmi dobře dopadl i v nedávném srovnání vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Pokud test vyjde pozitivně, informujte svého ošetřujícího lékaře a zajděte na potvrzující PCR test. Pokud se z nějakého důvodu na potvrzující test nedostanete, zahajte rovnou 14denní karanténu.

Hlavně ať vám nedojde dech

Většina pacientů má naštěstí relativně mírný průběh nemoci, při kterém není potřeba hospitalizace v nemocnici. Lékaři většinou doporučují hlavně odpočívat, doplňovat tekutiny a vitamíny a stopové prvky (C, D, zinek). Pokud se objeví horečka, můžete sáhnout po běžně dostupných lécích na bázi paracetamolu či ibuprofenu (při extrémních horečkách vyhledejte lékařskou pomoc).

Situace se ovšem může dramaticky změnit ve chvíli, kdy vás začnou trápit potíže s dechem. Pokud se při přesunu z ložnice do obýváku zadýcháte stejně jako při posledním výšlapu na Sněžku, evidentně je něco špatně. Hrozí vám totiž nedostatečné zásobení krve kyslíkem a u toho může jít rychle do tuhého.

Laik na sobě totiž většinou nepozná, zda úroveň okysličení krve jen trošku zakolísala, nebo klesla pod bezpečnou hranici. Lékaři proto doporučují do domácí lékárničky přizvat i přístroj na měření této hodnoty – oxymetr. Jedná se o malou krabičku, kterou si nasadíte na prst, a za 10 vteřin budete mít jasno. U zdravého člověka se okysličení krve pohybuje na úrovni 95–100 %, pokud klesne pod 94 %, je potřeba zbystřit a hodnoty více sledovat. Při poklesu pod 90 % na nic nečekejte a volejte záchranku.

Dezinfikujte, větrejte… nebo rovnou dezinfikujte vzduch

Pokud jste jediní, kdo se ve vaší domácnosti nakazil, je důležité její zbylé členy ochránit. Izolujte se pokud možno do samostatné místnosti a kontakt s ostatními omezte na minimum. Když musíte opustit místnost, vždy mějte roušku a dezinfikujte si ruce. Naopak zdraví členové domácnosti by se měli vybavit respirátory a případně i rukavicemi. Celou domácnost je potřeba důkladně a pravidelně dezinfikovat.

Tento náročný proces vám usnadní a zefektivní UV-C přístroje. Pro důkladnou dezinfekci celých místností je ideální UV-C germicidní lampa, která během několika minut zlikviduje 99,9 % virů a bakterií (ale i plísní a roztočů, takže je to skvělá věcička i při generálním úklidu). Její efekt můžete ještě umocnit tím, že sáhnete po variantě s ozonizérem – tato lampa navíc generuje malé množství ozonu, který se dostane i tam, kam UV záření nedosvítí (pod nábytek, do spár apod.). Pokud se nechcete pouštět do plošné dezinfekce, zvolte její ruční variantu, kterou využijete k časté sterilizaci exponovaných míst – kliky, koupelnové baterie atd.

Protože se virus přenáší vzduchem, je nezbytné také často a důkladně větrat. Velmi vám to usnadní například germicidní čistička vzduchu, která vzduch účinně dezinfikuje působením UV záření a lze ji používat i v přítomnosti osob.

A kdy to celé skončí?

Karanténa je nařízena 14 dní od pozitivního testu. Pokud na sobě minimálně poslední 4 dny karantény nepociťujete žádné příznaky, můžete se vesele vrátit do života. Pokud chcete mít ale úplnou jistotu, můžete se i po odeznění příznaků opět otestovat antigenním testem.